Vykopávky mají odhalit oběti bestiálních pokusů

Vykopávky na místě bývalé lékařské školy mohou odhalit děsivá tajemství z druhé světové války.

Dnes odpoledne započne průzkum v bývalé škole, napojené na Jednotku 731, která během války vyvíjela zbraně pro biologickou a bakteriologickou válku (více si o ní můžete přečíst v tomto článku). Japonská vláda se k existenci jednotky nikdy nepřiznala, nicméně její práce byla díky historikům a pamětníkům poměrně dobře zdokumentována.

Jde o první vládní průzkum v této oblasti. Iniciovala jej výpověď bývalé sestřičky, jež zde na konci války, tedy během okupace hlavního města Americkým vojskem, pomáhala zahrabávat tělesné ostatky.

Kazuhiko Kawauchi, zastupitel ministerstva zdravotnictví, prohlásil, že cílem vykopávek je odhalit, zda je na pozemku něco pohřbeno. „Nejsme si jisti, zda průzkum něco odhalí,“ řekl doslova. „Pokud bude něco vykopáno, tak to nemusí mít spojitost s Jednotkou 731.“

Bývalá sestřička, Toyo Ishii(88), ukončila šedesátileté mlčení, když v roce 2006 oznámila, že po kapitulaci Japonska obdržela ona a její kolegové z armádní nemocnice rozkaz zahrabat nesčetná těla, kosti a různé tělesné části. Po tomto prohlášení se s ní sešel ministr zdravotnictví a vláda se rozhodla danou lokalitu prozkoumat.

Vykopávky musely počkat, dokud nebyli vystěhování nájemníci a byty, nacházející se v místě bývalé školy, nebyly zdemolovány. Není bez zajímavosti, že během výstavby výzkumného ústavu ministerstva zdravotnictví v roce 1989 byl nedaleko bývalé školy objeven masový hrob, obsahující další možné oběti pokusů Jednotky 731. V zemi zde bylo nalezeno velké množství kostí, často s vyvrtanými otvory. Policie popřela jakékoliv důkazy kriminální činnosti.

Ministerstvo zdravotnictví tehdy došlo k závěru, že kosti nemohou mít spojitost s Jednotkou 731. Podle oficiálního vyjádření šlo totiž převážně o pozůstatky asiatů nejaponského původu a jednalo se tedy s největší pravděpodobností o těla použitá při výuce, či o těla přivezená z válečné zóny k prozkoumání na lékářských školách.

Keiichi Tsuneishi, profesor historie na Univerzitě Kanagawa řekl: „Toto místo bývalo velitelstvím pro výzkum Jednotky 731. Pokud se zde naleznou kosti, bude to mít nejspíše s Jednotkou 731 spojitost.“