Shimanami Kaido: Na kole po Japonsku

Plánujete výlet do Japonska a hledáte tipy na zajímavé výlety? Pokud vám není pohyb úplně cizí, tak pro mě byl jeden z nejlepších zážitků cyklovýlet po Shimanami Kaido.

Samotné Shimanami Kaido je zpoplatněná rychlostní silnice, vedoucí z hlavního ostrava Honšu na Šikoku skrze šest malých ostrovů v moři Seto. Zajímavější je však velmi populární 70 kilometrů dlouhá cyklostezka, využívající stejné mosty, která je jedním slovem prostě fabulózní.

Jeden z mostů, přes který se jede

Jak k ní a kde sehnat kolo

Cesta začíná v Onomichi, do kterého se snadno dostanete šinkansenem Kodama a hned kousek od nádraží, snad jen dvestě metrů, je půjčovna kol. Po vyplnění krátkého dotazníku dostanete helmu a překvapivě kvalitní kolo, dokonce se našlo akorát velké i pro dvoumetrového habána, jako jsem já a to je co říct. Samotné zapůjčení stojí 1000 yenů (při současném kurzu cca 250 Kč) plus dalších 1000 yenů záloha. Tu vám vrátí, pokud kolo odevzdáte na stejném místě, jako jste si ho zapůjčili. Celá cyklostezka je totiž pokryta mnoha záchytnými body, kde se dá kolo také vrátit, takže jednosměrný výlet není problém.

Na cestě

Na cestě

Nestihnete kolo odevzdat včas? Opět žádný  problém, nechejte si ho celý další den, zaplatíte jen dalších 1000 yenů. Skvělá věc pro dvoudenní výlet, který osobně vřele doporučuji a i dva dny jsou možná málo.

Ke kolu dostanete i jednu z nejlépe dělaných map, jakou jsem kdy v Japonsku dostal, navíc samotná cyklostezka je skvěle značena nejen klasickými tabulemi ale i modrým pruhem přímo na silnici. Prostě není se (skoro) kde ztratit, tedy pokud nejste já:D Padesát metrů od půjčovny je pak trajekt, který vás za mizivou částku převeze na první ostrov, na kterém vaše cesta začne.

Mapa, jež jsem si půjčil z webu Yukiclothing, protože svoji jsem ztratil. Stydím se.

Co se kolem Shimanami Kaido dá najít?

Kromě hlavní trasy, nabízí Shimanami Kaido spoustu krásných zajížděk. Některé jsou označené jako příjemná projížďka, na jiných je zase úžasné „Steep climbing. You can do it!“ Když jsem tohle viděl, tak jsem věděl že nemůžu mapu zklamat a vydal jsem se na to. No, řekněme že už jsem udělal i chytřejší věci:)

Celou cestu vás čeká jen to nejlepší z Japonska. Nádherné přímořské scenérie, úžasná projížďka po mostech, stánky s mou milovanou zmrzlinou s příchutí zeleného čaje, spousta přátelských spolucyklistů a když budete mít štěstí, tak nadšená skupinka, která bouřlivě oslaví váš přejezd z jedné prefektury do druhé. Mimochodem spousta webů uvadí, že za přejezd po mostě se platí – pro kola jsou však nyní zdarma.

Pohodová nájezdová rampa na most

Kolem cesty je taky spousta úžasných památek a zajímavostí, které jsou navíc rozumně dostupné jen na kole či autem (busem to vážně raději nezkoušejte, jezdí v úterý a v dubnu a ještě nikam), díky čemuž jsou v podstatě turistoprázdné.

Navštívit můžete pirátské muzeum, jehož hlavním smyslem je vás přesvědčit, že místní piráti vlastně vůbec nebyli piráti a byli to docela hodní hoši.

Před muzeem pirátů, co nebyli piráti

Osobně doporučuji svatyni Oyamazumi. Váže se k ní legenda o dívce, kněžce, jíž hodní piráti zabili otce i bratra. No a protože to byla holka od rány, tak prohlásila, že do ní vstouil Hashiman, jemuž je svatyně zasvěcena a několik let pak sama odvážně vedla obranu proti hodným námořním sousedům.

Socha kněžky – bojovnice

Největším lákadlem je ale zdejší sbírka historických zbraní a zbrojí v Japonsku. Uvádí se, že čtyři pětiny všech předmětů, jež jsou na seznamu národních pokladů Japonska je právě zde. Jak se to povedlo? Hashiman má totiž pod sebou mimo jiné i věci válečné. Mnoho více či méně známých historických osobností tak Oyamazumi navštivilo a jakou necháte obětinu kami války? Díky tomu si zde můžete prohlédnout meč Minamota no Yoashitsuneho nebo naginatu Tomoe no Gozen či Benkaie. Vidět tyto zbraně s jejich historií je opravdu jedinečný zážitek.

Svatyně Oyamazumi

Chcete něco na odlehčení? Co takhle slavný králičí ostrov? Během druhé světové války zde byla továrna na chemické zbraně, které jsou ale tak trochu proti Ženevské dohodě. No a protože Japonci válku prohráli,  tak se snažili zuřivě zamaskovat stopy své činosti. Někomu se ale zželelo pokusných králíků a vypustil je všechny na svobodu. No a ti udělali to, co králící umí nejlépe a kompletně se zde přemnožili. Díky tomu jde o jeden z nejzvláštněnjších kontrastů, na jaký můžete v Japonsku narazit – hordy roztomilých somrujících králíku, prohánějících se skrze zbytky válečné továrny.

Skvělá je i Kosanji, svatyně, která je v podstatě to nejlepší z japonských svatyní. Doslova. Postavil ji bohatý obchodník pro svou matku a zakomponnoval do ní kopie budov nejslavnějších chramá  a svatyní z celé země.

Pro úžasné výhledy a hlavně pro fotografy je pak nutnost chrám Kannon na vrcholu hory Shirataki. Je to sice jedno z těch steep climbing, ale věřte mi, nebudete litovat. Akorát když vás budou předjíždět agilní důchodci na skládačkách, tak si budete připadat trochu nesví.

Vážně skvělé výhledy

Za sebe ještě jednou doporučuji, je to strašně pohodový výlet, který zvládne i cyklista amatér a stojí vážně za to. Pokud máte vy nějaký zajímavý tip na výlet, hoďte mi ho do komentů nebo na facebook, stejně tak kdyby ste se chtěli na cokoliv zeptat, rád poradím;) Přeju vám pěkný výlet.

Utahaný, ale spokojený