Samurai Gourmet: recenze na gerontofilní gastroporno

Bylo to období válek. Jeden muž procházel krajinou, spoléhaje jen na své schopnosti. Samurai.

Hlavní hrdina, Takeshi, samurajem není. Takeshi je poctivý japonský důchodce. A protože v Japonsku nemají Kauflandy a mávat fofrklackem na mládež není slušné, tak tráví svůj čas tím nejlepším možným způsobem. Jí a pije.

Samurai Gourmet je seriál o důchodci, který na stará kolena objevuje gastronomickou svobodu – jíst co chce, kde se mu zachce a jak se mu zachce. A když se to nedaří, tak je tu vždy samurai v jeho duši!

Kdybych měl SG popsat jedním slovem, tak použiju dvě: extrémně roztomilý. Ano, dvacet minut sledovat šedesátiletého dědulu, jak jí, je roztomilé. Nejde si neužívat jeho až naivní dětské nadšení z každého sousta. A je jedno, jestli je to makrela, špagety, nebo čerstvě načepované pivo v pravé poledne.

Herci role sedla jak příslovečná část těla na hrnec a na každém záběru je vidět, že si natáčení užívá. V podstatě jen díky němu vám nebude vadit, že se už deset minu nic nestalo a jen pozorujete, jak si vybírá krokety.

A když zrovna nesledujete Takeshiho, jak rozkošnicky sliní nad karaage v baru, do kterého prší, tak sliníte sami u monitoru nad přípravou dalšího úžasného pokrmu. Pěkně detailně a zblízka. Sami pak potřebujete svého ochranného samuraje, abyste okamžitě nešli vypucovat ledničku.

Každý seriál ale potřebuje své drama a SG ho má právě v charakteru našeho děduly. Ten je totiž stále příliš svázán společenskými konvencemi a nedokáže si udělat radost, pokud má jen trochu pocit, že je to nevhodné. Raději tiše trpí.

V tu chvíli ale přichází na pomoc samuraj! Respektive vize samuraje. Vše se přepne do historického dramatu, kde se třeba špinavý ronin rozvaluje na lavičce a chlastá a užívá si svobody. Takeshi díky tomu najde také schopnost užívat si života po svém… a spát na lavičce.

Za mě jasných 85 důchodců ze sta. I když na první pohled „jen“ seriál o stydlivém důchodci, co se chce najíst, každá epizoda tak nějak zahřeje u srdce. A třeba vás naučí, abyste stejně jako Takeshi měli radost i z malých věcí. A to se v dnešní době počítá.

Samurai Gourmet je seriál z produkce Netflixu. Má dvanáct epizod a byl vytvořen na motivy stejnojmenné mangy.

Samurai Gourmet na IMDB, ČSFD a odkaz přímo na Netflix.