V Japonsku je zakázáno tančit?

Nedávno v jednom  japonském nočním klubu ubilo deset můžu jiného k smrti. Majitel se rozhodl, že je potřeba se zbavit špatné pověsti a tak svůj klub přejmenoval. Původně se jmenoval Flower a 21. srpna byl otevřen pod názvem Studio Gate. A to byla chyba. Nepožádal totiž o licenci na tancování.

Za tento hrozivý zločin byli  Mikito Baba a jeho sedm zaměstnanců zadrženi. Zdá se vám to podivné? To nejste sami. A protože jsme v redakci zvídaví lidé, jali jsme se pátrat, jak je něco takového možné. Původně jsem se domníval, že se jednalo o tanečnice u tyče nebo něco podobného, ale není tomu tak. V japonských klubech je zakázáno tancovat po jedenácté hodině večerní.

Důvod? Na ten se musíme podívat do roku 1948. Zákon, který byl tehdy schválen, se jmenuje Entertainment Business Control Law a týkal se omezování nočních aktivit.

Po druhé světové válce na tom Japonsko nebylo vůbec dobře. Stát nebyl schopen kontrolovat vše, co se dělo a válkou zdevastovaná země se zmítal v něčem, co by se téměř dalo nazvat bezvládí.

Japonská vláda se snažila nějakým způsobem omezit hlavně nezákonnou noční aktivitu jako je hazard a prostituce. Zákon byl tedy napsaný tak, aby omezil noční činnosti, které dle vlády provozují především lidé, kteří nechodí přes den do práce – tedy i činnost nočních klubů.

Kdo tedy chtěl v noci provozovat taneční zábavu, tak si musel získat speciální povolení.  A aby bylo možné ho získat, tak bylo ku příkladu nutné mít v klubu minimálně 66m² veliký parket pro tanečníky.

Jenže co bylo potřeba mít před více než 60 lety, již jistě není nutné dnes. V té době přeci jen lidé tančili s většími rozestupy a k tanci jím hrály velké swingové kapely. Nyní vám hraje jeden DJ s malým notebookem a lidé se rádi mačkají. Ale zákon se nezměnil.

Jistou dobu nebylo jeho dodržování příliš striktně vyžadováno, jenže to se někdy na začátku roku 2012 změnilo. Nyní ve velkých městech policie poměrně pravidelně obráží kluby a vyzývá návštěvníky k tomu, aby přerušili své taneční aktivity. A pokud to neudělají, vyzvou majitele aby to zařídili oni. Došlo to tak daleko, že v klubech můžete najít cedule, které vás upozorňují, že se zde nesmí tančit.

Situace často končí několika zatčeními, většinou na straně provozovatele klubu. A když k tomuto dochází opakovaně a často, tak se klub zavře. Jenže proč právě teď?

Těžko říct, někdo si mysl,í že zákon začal být porušován příliš masivně a policii prostě došla trpělivost. Jiní si zase myslí, že si policie našla bič na ty, kteří balancují na hranici zákona, ale je těžké jim to dokázat  a tento netaneční zákon jim umožňuje dostat je do vězení za úplně jiný zločin.