77 míst Japonska – Golden Gai

Jestli někam v Japonsku zajít večer zachlastat, tak určitě do Golden Gai. Dobře, asi najdete další zajímavá místa, kde si můžete prolít hrdlem nějaký ten ethanol v libovolné formě, tady je to ale kulturní zážitek – aspoň to můžete ráno tvrdit své kocovině.

Co je teda to Golden Gai? Šest úzkých uliček, kterými by neprojel ani Smart, pospojovaných ještě užšími průchody, které vypadají, jako kdyby se do Shinjuku propadli z třicátých let. Staré předválečné baráčky naklánějící se k sobě přežili nejen velké zemětřesení v Kanto v roce 1923 a bombardování během druhé světové války, ale i období modernizace v sedmdesátých letech. To mimochodem probíhalo tak, že k vám přišla Yakuza, oznámila vám, že zboří váš barák, a že je jen na vás, jestli jim ho před tím prodáte. Místní se ale semkli a díky tomu si mohou muzikanti, malíři, všelijaké celebritky stejně jako turisti a jiní přidružení poflakovači užívat zdejší nabídky více jak dvou stovek různých hospod.

Dvě stě hospod, do které si ale zajít? Výběr hned na začátku zúží několik faktorů: za prvé , spousta barů je tak prťavých, že má jen tři místa a tím pádem pouští dovnitř jen stále zákazníky a ani na ty občas nevyjde místo. Pokud má nějaká hospoda v Golden Gai víc jak jeden, dva prťavé stolečky, tak je považována za velkou, když je i v patru tak za obrovskou. Pokud neumíte japonsky a nemáte sebou japonsky mluvící kolegy, tak je lepší vlézt do hospod s menu v angličtině – máte jistotu že budete vítáni a prý je to nejlepší místo na seznámení a pokec s místními. Ono se asi nejde nesblížit, když se na sebe v malém baru pořád mačkáte:)

A posledním faktorem už je jen vkus. Zdejší hospody jsou tématicky zaměřené na všechno co vás napadne. Jazz? Rap? Metal? Klasická nuda. Expoitaiton filmy? Slasher horrory? Dostihy? Lepší. Kult plastu osmdesátých let? Alžírský hip hop? Ženský wrestling? Neříkejte že si nevyberete!

Jen upozornění: na to, že Golden Gai vypadá jak pár let po svém poločase rozpadu, tak je docela drahá. Drtivá většina podniků si účtuje vstupné v přepočtu od stovky výš a pití pod stovku tu taky nejspíš neseženete. Podniky otevírají většinou až po deváté, takže se připravte na rušnou noc. Atmosféru desítek přátelských rozhovorů v potemnělých chodbičkách prastarých domů jinde asi nezažijete.

Adresa: Golden Gai, Shinjuku, Tokyo


Zvětšit mapu