5 důvodů, proč ženy nemůžou udělat dobré sushi

Japonsko je v mnoha ohledech úžasná země, bylo by ale pokrytecké zastírat, že má i mnoho nedostatků. Jedním z nich je takový běžný šovinismus a rasismus v japonské společnosti.

Postavení ženy a muže je stále velmi tradiční. Od ženy se očekává, že se rozumně provdá a pak se stará o domácnost. Muž je zatím živitel rodiny. Dokonce jedno japonské rčení říká, že: (volný překlad) „Děti vyrůstají sledujíce záda otců“. Myšleno, že děti otce v podstatě nevidí, jen jeho záda, když odchází do práce.

Co se týče žen a zaměstnání, tak dle údajů z worldbank.org jich je ve věku 15+ zaměstnáno jen 49%. Z toho 55% na nepravidelných pozicích, jako jsou brigády. Do manažerských pozic se probojuje jen 9% žen. Vzhledem k nemožnosti postoupit v kariéře dále, velká část žen po narození prvního dítěte odchází ze zaměstnání a nevrací se.

Nejblíže, jak se v mnoha případech žena k přípravě sushi dostane

I samotná vláda se v rámci stárnoucí populace a poklesu množství schopné pracovní síly raději věnuje zapojení důchodců než žen.

Ale abychom se dostali k sushi – jednou z oblastí, jež je v Japonsku dominantou mužů, je právě příprava všemi milovaného sushi. I když jsou zde první vlaštovky, tak mužští kuchaři ve svém týmu ženy prostě nechtějí. Proč? Zde je pět “nejlepších“ důvodů.

  1. Protože menstruují: Yoshikazu Ono, syn Jira Ono (ten Jiro ze skvělého dokumentu Jiro: dreams of sushi), v rozhovoru pro WallStreet Journal uvedl následující: „Důvodem je, že ženy menstruují. Být profesionálem znamená udržet stíálou chuť, ale protože ženy mají menstruační cyklus, tak dochází k nerovnováze v jejich smyslu pro chuť. Proto ženy nemohou být sushi kuchaři.“
  2. Protože ženy používají makeup a parfémy: Ty pak narušují jejich smysly, když připravují sushi
  3. Ženy nezvládnou tuto práci: Sushi znamená spoustu těžké práce. Kuchání a porcování ryb, dlouhou pracovní dobu a návrat domů posledním vlakem.
  4. Ženy mají malé ruce: To pak kazí velikost jejich nigiri – takových těch hrudek rýže, na které se dává kus ryby.
  5. Ženské ruce jsou příliš teplé: Rýže je pak taky příliš teplá a teplou rýži pod svou rybou přeci nikdo nechce.